TOP
Dania główne

Schabowy sojowy

Dzisiaj przed Państwem tradycyjny polski obiad. który co niedzielę gości na stołach wszystkich rodaków. Zamiast tłuc biedną świnkę lepiej ułatwić sobie życie i przygotować dużo prostszego i tańszego schabowego sojowego.  Pojawił się już w kilku wegańskich bistrach w Polsce, w których robi furorę zarówno wśród wegan jak i mięsożerców. Nie każdy ma możliwość spróbowania schaboszczaka w restauracji (najlepszego w Polsce znajdziecie w House of Seitan), dlatego postanowiłam przygotować domową wersję i opracować przepis, uprzednio przetestowawszy go na mięsożernych członkach rodziny. Testy wypadły pomyślnie. Jest mięsisty, wilgotny w środku, aromatyczny, z chrupiącą panierką, po prostu idealny. Do takiego kotlecika świetnie sprawdzi się mizeria z śmietanką sojową (przepis tutaj), buraczki, kalafior z bułką tartą i oczywiście młode ziemniaczki w mundurkach, a poza sezonem pure. Bardzo polecam przygotowanie takiego obiadu, aby przywrócić wspomnienia rodzinnych obiadów lub zaskoczyć rodzinę, że wegańskie jedzenie może być pyszne i równie atrakcyjne jak tradycyjne!

Bardzo polecam!Składniki na 3 steki sojowe: 

Bulion:

1 liść laurowy

4 łyżki sosu sojowego

1 łyżka syropu klonowego

2 ziela angielskie

pieprz

Panierka mokra:

2 łyżki mąki z ciecierzycy

1/2 szklanki mleka sojowego

sól czarna

pieprz

Dodatkowo:

3 steki sojowe (np. takie)

bułka tarta/pokruszone paluszki lub precelki (płatki kukurydziane w wersji bezglutenowej)

mąka pszenna (lub ziemniaczana)

Przygotowanie:

  1. Kotlety sojowe polać sosem sojowym i odstawić aż wchłoną cały płyn.
  2. Następnie włożyć do garnka z wodą i pozostałymi składnikami i gotować na małym ogniu przez około 10-15 minut.
  3. Po tym czasie wyjąć kotlety z zalewy, odsączyć na papierowym ręczniku.
  4. W trzech głębokich talerzach umieścić kolejno: mąkę, roztrzepaną trzepaczką panierkę mokrą, a w ostatnim talerzu umieścić dowolną panierkę wierzchnią.
  5. Odłożyć na talerzu tak przygotowane kotlety.
  6. W międzyczasie rozgrzać na patelni 0,5 cm warstwę oleju i gdy olej będzie dobrze rozgrzany umieścić na niej kotlety i smażyć na złoty kolor z obu stron.
  7. Gotowe kotlety odsączyć z nadmiaru tłuszczu na papierowym ręczniku.
  8. Kotlety są dosyć duże, więc jeśli mają być smażone po kolei, a podane jednocześnie można wstawić je do rozgrzanego piekarnika na około 3-4 minuty. Będą wtedy również chrupiące.
  9. Gotowe kotlety podawać z mizerią z śmietanką sojową i młodymi ziemniakami w mundurkach lub dowolnymi ulubionymi dodatkami.
  10. Można spożywać również na zimno lub odgrzać w piekarniku na następny dzień.

Smacznego!

«

»

what do you think?

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *